Dla kogo pompa ciepła CWU będzie najlepszym rozwiązaniem?

2023-01-12
Dla kogo pompa ciepła CWU będzie najlepszym rozwiązaniem?Powietrzne pompy ciepła to jedne z najchętniej wybieranych, ekologicznych źródeł ciepła, które są w stanie ogrzać wnętrza zimą, ochłodzić je latem, a także przygotować ciepłą wodę użytkową. Dzięki nim możliwe jest znaczne obniżenie kosztów ogrzewania. Użytkownik może także liczyć na to, że urządzenie będzie pracować bez zarzutu przez wiele lat. Wspomniane zalety pomp ciepła są uzasadnione, ponieważ ceny tradycyjnych paliw ciągle się zmieniają, a wysoki poziom techniczny, jakie osiągnęły dostępne na rynku pompy ciepła, sprawia, że są one trwałe i wydajne. Mając na uwadze, że użytkownik może wybierać spośród różnych modeli pomp, w dzisiejszym wpisie zajmiemy się urządzeniami przeznaczonymi do CWU (ciepłej wody użytkowej).
Z artykułu dowiesz się:

  1. Dla kogo pompa powietrzna pompa CWU będzie najlepszym rozwiązaniem?
  2. Który rodzaj wybrać — pompy ciepła SPLIT czy pompy ciepła MONOBLOK?
  3. Jaki model pompy ciepła CWU wybrać — z zasobnikiem czy bez?
  4. Którą pompę ciepła CWU warto wybrać?


etykiety energetyczne pomp ciepła VITECO

Dla kogo pompa powietrzna pompa CWU będzie najlepszym rozwiązaniem?

Wykorzystanie powietrza jako źródła energii cieplnej jest niezwykle korzystne, jeśli chodzi o względy ekonomiczne, ekologiczne oraz techniczne. Powietrzne pompy ciepła to zazwyczaj zintegrowane oraz kompletne urządzenia grzewcze. Dolna część urządzenia wyposażona jest w zbiornik z wymiennikiem, którego pojemność sięga nawet 300 litrów, w górnej części znajduje się zaś powietrzna pompa ciepła.

Na rynku można wyróżnić modułowe powietrzne pompy ciepła, które wykonuje się jako oddzielne źródło ciepła pomocne podczas podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Takiego rodzaju urządzenia należy podłączyć do kompatybilnego zbiornika CWU, który posiada wymiennik ciepła o odpowiedniej mocy lub do istniejącego już systemu wyposażonego w podgrzewacz wody.

Powietrzne pompy ciepła CWU stosuje się najczęściej jako niezależne źródła ciepłej wody w budynkach, które ogrzewane są za pomocą kotłów na paliwa stałe lub inne rodzaje paliw. W czasie, kiedy nie ma konieczności ogrzewania wnętrz, powietrzna pompa ciepła CWU przygotowuje ciepłą wodę użytkową.

Wykonując nową instalację grzewczą w budynku, wielu inwestorów decyduje się na powietrzną pompę ciepła, która zarówno ogrzewa/chłodzi pomieszczenia, jak również przygotowuje ciepłą wodę użytkową (przykładem takiego rozwiązania jest pompa ciepła Viteco HP 15). W zależności od wyboru systemu grzewczego podgrzewanie wody odbywa się w zainstalowanym zasobniku wody albo w zintegrowanym z jednostką wewnętrzną hydro boksie, który wyposażono w zbiornik CWU.

pompy ciepła VITECO X9

Który rodzaj wybrać — pompy ciepła SPLIT czy pompy ciepła MONOBLOK?

Za produkcję ciepłej wody użytkowej odpowiadają pompy ciepła MONOBLOK, co oznacza, że montaż urządzenia jest znacznie uproszczony i co najważniejsze — nie wymaga od instalatora specjalistycznych uprawnień F-GAZ. Pompa ciepła CWU dostarczana jest do inwestora, jako kompletne urządzenie, które od razu można podłączyć do instalacji grzewczej.

Obecnie na rynku nie są dostępne pompy ciepła CWU typu SPLIT, ponieważ ich montaż i wykonanie całej instalacji, są nieco trudniejsze. Jeśli zatem zastanawiasz się, który rodzaj urządzenia do podgrzewania wody wybrać, odpowiedź jest jedna — MONOBLOK.

Jaki model pompy ciepła CWU wybrać — z zasobnikiem czy bez?

Jeśli w budynku zastosowano wcześniej zbiornik na ciepłą wodę użytkową, wówczas należy jedynie zamontować sam moduł pompy ciepła bez zasobnika, który podłącza się do istniejącego już systemu grzewczego. Do ogrzewania wody w tym wypadku wykorzystuje się dotychczasowe źródło ciepła, a także podłączoną nową jednostkę pompy ciepła.

Jeżeli w budynku nie ma zasobnika CWU, jedynym rozwiązaniem będzie powietrzna pompa ciepła CWU z zasobnikiem. Urządzenia te występują jako gotowe rozwiązania, które produkują ciepłą wodę użytkową. Zintegrowane pompy ciepła posiadają zasobnik, który najczęściej posiada dodatkową wężownicę. To ten element umożliwia podłączenie pompy ciepła do dodatkowego źródła ciepła, jakim jest np. kominek z płaszczem wodnym lub kocioł gazowy.

Nowoczesne pompy ciepła CWU wyróżniają się innowacyjną automatyką, dzięki której użytkownik bez problemu może ustawić czas pracy urządzenia, zaprogramować określonego taryfy. Urządzenie pozwala także na bezproblemowe sterowanie grzałkami elektrycznymi, jak również dodatkowym urządzeniem grzewczym, które można zaprogramować czasowo.

pompa ciepła c.w.u. VITECO HeatOn

Którą pompę ciepła CWU warto wybrać?

Inwestorzy, którzy dopiero budują dom lub modernizują stary budynek, bardzo często decydują się na instalację urządzeń, które stanowią często kompletne źródło ciepła, dzięki któremu można nie tylko ogrzać budynek, ale również przygotować ciepłą wodę użytkową. Często takie urządzenia współpracują także z instalacją fotowoltaiczną, dzięki czemu są ekologiczne i oszczędne.

Szukając najlepszego rozwiązania, jeśli chodzi o przygotowywanie ciepłej wody użytkowej, warto zapoznać się naszą ofertą. Marka Viteco oferuje inwestorom wysokiej jakości, trwałe i wydajne pompy ciepła, które przez wiele lat będą działały bez zarzutu.

Jednym z rozwiązań, które jest chętnie wybierane przez wymagających inwestorów są pompy ciepła Viteco HPWT X9. Nowa seria pomp ciepła do podgrzewania ciepłej wody użytkowej to rozwiązania oferowane zarówno ze zbiornikiem na wodę, jak i bez niego. Są to energooszczędne urządzenia, które na tle innych wyróżniają się nowoczesną technologią i najnowocześniejszymi na rynku sterownikami. Użytkownicy mają do wyboru pompę z zasobnikiem o pojemności 200 litrów i wbudowaną wężownicą oraz pompę z zasobnikiem, którego pojemność wynosi 300 litrów i wyposażony jest w jedną lub dwie wężownice. Oferta obejmuje również pompę ciepła bez zasobnika, którą można montować z istniejącymi już zasobnikami zewnętrznymi.

Elementem, który wyróżnia pompy ciepła Viteco XPWT X9, jest podniesiona moc grzewcza do 3,6 kW. Dzięki temu rozwiązaniu inwestor może bez obaw podłączyć do niej zasobnik o pojemności do 500 litrów! Na uwagę zasługuje także klasa energetyczna A+, co jest dużym atutem tych pomp ciepła, dzięki któremu mogą nosić miano energooszczędnych.

pompy ciepła c.w.u. VITECO

Podsumowanie

Zastosowanie w gospodarstwie domowym powietrznych pomp ciepła CWU bez wątpienia pozwala znacznie obniżyć rachunki za przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Urządzenie to doskonale sprawdza się jako uzupełnienie urządzeń grzewczych odpowiedzialnych za ogrzewanie pomieszczeń, np. kotłów olejowych lub gazowych, które często są wyłączane po zakończeniu sezonu grzewczego. Szukając wydajnego, trwałego i przede wszystkim oszczędnego rozwiązania, dzięki któremu podgrzewanie wody latem nie będzie problemem, warto rozważyć zakup powietrznej pompy ciepła CWU. Zapewniamy, że to będzie jedna z najlepszych decyzji zakupowych. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniego rozwiązania, zachęcamy do kontaktu. Specjaliści Viteco z pewnością Ci pomogą!

Autor: Aneta Wojtczak

pompy ciepła c.w.u. VITECO

Przeczytaj także:

pixel