Powody, dla których warto zastosować zmiękczacz wody

2023-01-05
Powody, dla których warto zastosować zmiękczacz wody
Jakość wody płynącej w kranach domów jednorodzinnych pozostawia wiele do życzenia. Powodem takiej sytuacji jest nie tylko nieprzyjemny zapach chloru, ale również kamień, który osadza się np. na urządzeniach AGD, czy armaturze łazienkowej, co powoduje ich obniżoną efektywność. Właściciele domów, które posiadają własną studnię często borykają się z wodą, która zawiera dużo manganu, wapnia i żelaza. Jak sobie poradzić z tym problemem? Zmiękczacz wody to na pewno dobre rozwiązanie. Produkty dostępne w naszej ofercie na pewno pozwolą poprawić jakość wody.


Z artykułu dowiesz się:

 1. Jak działa zmiękczacz wody?
 2. Dlaczego w każdej instalacji wodnej warto zastosować zmiękczacz wody?
 3. Jakie zmiękczacze wody Viteco warto wziąć pod uwagę?


przefiltrowana woda kapiąca do szklanki

Jak działa zmiękczacz wody?

Zasada pracy zmiękczacza wody jest bardzo prosta. Woda przepływa przez złoże filtracyjne, która nazywa się żywicą jonowymienną. W swoim składzie posiada związki, dzięki którym możliwe jest wyłapanie kationów wapnia i magnezu. Dzięki temu rozwiązaniu do domowych instalacji wodociągowych trafia miękka woda lub jeśli zmieszano ją z surową wodą — średnio miękka.

Warto mieć na uwadze, że złoże nie będzie funkcjonowało bez końca. W którymś momencie zostanie nasycone jonami magnezu i wapnia. Wówczas konieczna będzie tzw. regeneracja złoża, czyli przepłukanie go solanką. Każdy z producentów zmiękczaczy wody realizuje różnie regenerację złoża, jednak zawsze najważniejszymi jej etapami jest solankowani i płukanie złoża.

Co kilka lub kilkanaście dni, szczególnie wtedy, kiedy pobór wody jest niewielki (najczęściej dzieje się to w nocy), zbiornik z solą tabletkowaną napełniane jest miękką wodą. Następnie powstały roztwór przepuszczalny jest przez złoże filtracyjne, dzięki czemu kationy sodu wypierają z niego kationy magnezu i wapnia, które w nim się znajdują. Popłuczyny zostają przekazane do kanalizacji.

Kolejnym etapem działania zmiękczacza wody jest przepłukanie złoża surową wodą (wybierając odpowiednie urządzenie, zwróć uwagę na ilość podetapów, których zadaniem jest zapewnienie właściwego wypłukania, a następnie spulchnienia i ułożenia się kulek żywicy). Popłuczyny z tego etapu ponownie trafiają do kanalizacji.

filtr VITECO SMART RAIN

Dlaczego w każdej instalacji wodnej warto zastosować zmiękczacz wody?

Zmiękczacz wody to rozwiązanie, które powinno znaleźć się w każdym gospodarstwie domowym. Zastanawiasz się dlaczego? Poniżej kilka powodów, które z pewnością rozwieją Twoje wątpliwości:

 1. Ochrona instalacji wodnej i sprzętu AGD — twarda woda, kiedy zostanie podgrzana, tworzy kamień kotłowy, który skutecznie niszczy nie tylko urządzenia grzewcze i sprzęty AGD, ale również zatyka rury i dysze w armaturze łazienkowej, przez co zmniejsza ciśnienie wody i blokuje jej przepływ. Zmiękczacz wody poprawi jakość wody, dzięki czemu unikniesz szybkiej wymiany sprzętów.
 2. Mniejsze zużycie energii — urządzenia, które nie są obarczone dużą ilością kamienia kotłowego, znacznie lepiej przewodzą ciepło, co przekłada się na mniejsze zużycie energii, która jest potrzebna do ogrzania wody. Decydując się na urządzenie do zmiękczania wody, możesz zmniejszyć koszty ogrzewania.
 3. Smaczniejsze ciepłe napoje (kawa lub herbata) — ciepłe napoje, które zostały zalane twardą wodą, nie smakują dobrze. Skąd wiadomo, że woda jest twarda? Zazwyczaj napar jest mętny, a w późniejszym czasie pojawiają się na nim oleiste plamy, które nie zachęcają do jego wypicia. Dzięki miękkiej wodzie, napoje z pewnością będą miały znacznie lepszy smak i aromat.

przefiltrowana woda puszczona z kranu

Jakie zmiękczacze wody Viteco warto wziąć pod uwagę?

Viteco jest marką, która dba o swoich Klientów. Dlatego też w naszej ofercie znajdują się wysokiej klasy zmiękczacze wody, które pozwolą zadbać o jakość wody w domu. Proponowane rozwiązania można stosować na ujęciach wodociągowych, w których woda pozbawiona jest azotynów, żelaza, manganu, azotanów i innych pierwiastków.

Viteco swoim Klientom oferuje wysokiej jakości rozwiązania, do których należą:

 • Viteco SMART CARBON — czyli zmiękczacz do wody, który posiada węgiel aktywny i KDF. Projektanci tego rozwiązania przełożyli skomplikowaną technologię na prosty sposób działania, dzięki czemu użytkownik może liczyć na wodę całkowicie pozbawioną kamienia.
 • Viteco SMART MULTIMIX — jest to inteligentne urządzenie z głowicą sterującą Smart Blue, dzięki której stanowi najbardziej ekonomiczny uzdatniacz wody, jaki jest dostępny na rynku. Zmiękczacz wody wyróżnia się skuteczną technologią, którą oparto na najlepszych złożach ECOMIX.
 • Viteco SMART RAIN — jest to nowa seria urządzeń, która wyróżnia się innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi, pozwalającymi uzdatniać wodę. Urządzenie wyposażono w automatyczną, bezobsługową stację zmiękczania wody, która doskonale radzi sobie z usuwaniem kamienia kotłowego z instalacji sanitarnych. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi, każdy użytkownik może bez problemu uruchomić stację.
 • Viteco KZW — są to kompaktowe zmiękczacze wody, który nie tylko spełnia wszelkie wymagania rynku instalacyjnego, ale przede wszystkim jest bezawaryjny i prosty w obsłudze, co jest niezwykle ważne dla użytkowników. Zaawansowany techniczne i oszczędny sterownik objętościowo-czasowy sprawia, że jest to także rozwiązanie ekonomiczne. Zmiękczacz wody Viteco KZW występuje w trzech rozmiarach: 10, 20 oraz 25 litrów. Różne rozmiary pozwalają zaspokoić potrzeby zarówno w mieszkaniach w budownictwie wielorodzinnym oraz w punkach gastronomicznych (10 litrów), jak i w domach jednorodzinnych, które zamieszkuje rodzina 4- lub 5-osobowa (20 litrów) oraz 6- lub 7- osobowa (25 litrów).
 • Viteco Exlusive Line Carbon 30 — wyróżnia się kompaktowymi rozmiarami, dzięki temu, że w jednej obudowie umieszczono dwa niezależne funkcjonalnie urządzenia. Zmiękczacz wody kontrolowany jest przez mikrokomputer, dzięki któremu możliwe jest ustawienie parametrów pracy systemu uzdatniania, które będą dopasowane do potrzeb domowników.
 • Viteco Ecomix — zmiękczacze wody, które wyposażono w złoże składające się z pięciu wysokiej jakości składników, które wyróżniają się zdolnością wymiany jonowej oraz adsorpcji. Doskonale sprawdzają się w usuwaniu zanieczyszczeń z wody pitnej w domach oraz w procesach technologicznych.

Helix PRO

Podsumowanie

Zmiękczacz wody to rozwiązanie, które powinno znaleźć się w każdym domu i budynku użyteczności publicznej. Jest to rozwiązanie, które pozwala cieszyć się miękką wodą, a tym samym dłuższą żywotnością urządzeń AGD, armatury łazienkowej oraz lepszą jakością ciepłych napojów.

Każdego Klienta, który chce dowiedzieć się więcej na temat zmiękczaczy wody, zachęcamy do kontaktu ze specjalistami Viteco, którzy z przyjemnością opowiedzą o każdym dostępnym rozwiązaniu i pomogą podjąć najlepsze decyzje zakupowe.

Autor: Aneta Wojtczak

zmiękczacze wody VITECO

Przeczytaj także:

pixel