Innowacyjne rozwiązania od VITECO — pompy ciepła do c.o. i c.w.u. w zasięgu Twojej ręki

2023-01-03
Innowacyjne rozwiązania od VITECO — pompy ciepła do c.o. i c.w.u. w zasięgu Twojej ręki
Pompy ciepła, ze względu na możliwość ochrony środowiska i oszczędności, stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem, które do prawidłowej pracy wykorzystuje odnawialne źródła ciepła. Mając to na uwadze Viteco przygotowało dla swoich Klientów nową serię urządzeń — pompy ciepła Viteco HP, dzięki którym można ogrzewać budynek zimą i chłodzić latem, a także przygotowywać ciepłą wodę użytkową. Dzięki możliwości odzysku energii w 80% z powietrza atmosferycznego, pompy ciepła Viteco HP 10 i HP 15 są w stanie obniżyć koszt przygotowania ciepłej wody użytkowej nawet do 80%, a koszt ogrzewania budynku do 50% w porównaniu do tradycyjnych urządzeń grzewczych. Czym wyróżniają się rewersyjne pompy ciepła? Sprawdź i świadomie wybierz to rozwiązanie!

Z artykułu dowiesz się:

  1. Co to jest rewersyjna pompa ciepła?
  2. Jak działa rewersyjna pompa ciepła?
  3. Jak montaż rewersyjnej pompy ciepła przekłada się na koszty utrzymania domu?
  4. Które rewersyjne pompy ciepła VITECO sprawdzą się w naszym klimacie?


etykiety energetyczne pomp ciepła VITECO HP 10 i VITECO HP 15

Co to jest rewersyjna pompa ciepła?

Rewersyjna pompa ciepła to urządzenie, które doskonale sprawdza się w instalacjach grzewczych, które stosowane są w domach jednorodzinnych. Decydując się na takie rozwiązanie, użytkownik może mieć pewność, że zyska wysoce ekologiczne rozwiązanie, które będzie zgodne z najwyższymi standardami, jeśli chodzi o dbałość o środowisko naturalne. Rewersyjne pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ z powodzeniem radzą sobie z:

  • ogrzewaniem domu zimą i chłodzeniem go latem;
  • podgrzewaniem ciepłej wody użytkowej;
  • skuteczną współpracą z ogrzewaniem płaszczyznowym, np. podłogowym;
  • podgrzewaniem wody w basenie.

Do najważniejszych zalet rewersyjnych pomp ciepła należy wykorzystanie przez urządzenie ciepła odpadowego w trybie chłodzenia, dzięki któremu domownicy mogą zaspokoić swoje potrzeby względem komfortowej temperatury. Oznacza to, że rewersyjna pompa ciepła ma większe możliwości eksploatacyjne.

pompa rewersyjna VITECO HP 10

Jak działa rewersyjna pompa ciepła?

Mechanizm działania pompy ciepła nie jest skomplikowany. Wentylator odpowiada za pobranie zimnego powietrza z otoczenia. Sprężarka przenosi czynnik chłodniczy, który znajduje się w zamkniętym obiegu, kierując go do miejsca, w którym panuje wyższe ciśnienie, przez co rośnie jego temperatura. Wymiennik ciepła, który usytuowany jest w miejscu, gdzie gromadzi się gorący gaz, pozwala zasilić w energię cieplną odbiornik ciepła, taki jak grzejnik czy system ogrzewania powierzchniowego lub basen. Kiedy ciepła woda użytkowa zostanie przygotowana, pompa ciepła pracuje w trybie grzania na wyższych temperaturach.

Kolejnym krokiem jest transport gorącego czynnika do systemu, za który odpowiada zawór czterodrożny. W skraplaczu natomiast odbywa się schładzanie czynnika i jego skraplanie. Dzięki powstałej w ten sposób wodzie możliwe jest oddanie do budynku ciepła pobranego z otoczenia. Takie rozwiązanie sprawia, że pompy ciepła są urządzeniami, które zalicza się do tych, które do prawidłowej pracy wykorzystują odnawialne źródła energii. W końcowym etapie procesu elektroniczny zawór rozprężny obniża ciśnienie w instalacji, dzięki czemu wszystko wraca do punktu wyjścia, a proces jest powtarzany. Tak, w skrócie, działa rewersyjna pompa ciepła.

przykładowy schemat instalacji w budynku dla rewersyjnej pompy ciepła

Jak montaż rewersyjnej pompy ciepła przekłada się na koszty utrzymania domu?

Możliwość pobierania ciepła z otoczenia zewnętrznego, aby móc je wykorzystać do zapewnienia w domu wydajnego ogrzewania/chłodzenia i ciepłej wody użytkowej to oszczędne i ekologiczne rozwiązanie. Główny koszt, jaki musi ponieść inwestor, jest związany z poborem energii elektrycznej potrzebnej do prawidłowego zasilenia sprężarki. Można go jednak obniżyć, jeśli, stosując panele fotowoltaiczne.

Choć pompa ciepła pobiera prąd, szacuje się, że jej wykorzystanie w gospodarstwie domowym pozwala na znaczne obniżenie rachunków związanych z użytkowaniem domu (nawet dwukrotnie). Dzięki temu początkowo zainwestowane pieniądze zwracają się dość szybko, a rewersyjna pompa ciepła pozwala cieszyć się komfortem zarówno cieplnym, jak i finansowym.

pompa ciepła VITECO HP15

Które rewersyjne pompy ciepła VITECO sprawdzą się w naszym klimacie?

Pompy ciepła Viteco HP są zaprojektowane w sposób, który pozwala na łatwy montaż. Z drugiej strony gwarantuje użytkownikom prostą obsługę, dzięki czemu mogą mieć cieszyć się codziennie komfortową temperaturą w pomieszczeniach, a także ciepłą wodą użytkową. Takich rozwiązań można spodziewać się w pompach ciepła monoblok.

Trwała obudowa, którą wykonano ze szlifowanej stali nierdzewnej sprawia nie tylko, że pompa ciepła jest estetyczna, ale także pozwala na jej niezawodną pracę i montaż na zewnątrz. Na uwagę zasługują także rozwiązania techniczne, które sprawiają, że pompy ciepła Viteco HP wyróżniają się na rynku wysokim wskaźnikiem COP, mówiąc tutaj o szerokim zakresie temperatur zewnętrznych. Zarówno pompa Viteco HP 10, jak i HP 15 jest w stanie pracować samodzielnie, jeśli temperatura na zewnątrz wynosi od -25°C do +43°C. Kompaktowa budowa to kolejna cecha charakterystyczna, która sprawia, że urządzenie może być montowane nawet na niewielkiej przestrzeni.

Pompy ciepła z serii Viteco HP to urządzenia rewersyjne, które wyposażone są w automatykę pozwalającą jak najlepiej regulować i sterować pracą pompy, jak również pozwala na dodatkową rozbudowę. Dzięki temu pompa ciepła Viteco jest zawsze zgodna z oczekiwaniami użytkowników.

Podsumowanie

Decydując się na rewersyjne pompy ciepła Viteco HP 10 lub HP 15, można liczyć na urządzenia wysokiej jakości, które są w stanie bezpiecznie pracować w całym zakresie temperatur, bez względu na to, w jakim trybie pracy pozostawił je inwestor. Rozwiązanie to pozwala skutecznie ogrzewać i chłodzić pomieszczenia oraz przygotowywać ciepłą wodę użytkową za naprawdę niewielkie pieniądze, dzięki czemu jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych, których pracę oparto na paliwach kopalnych. Dodatkowo, dzięki wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii nie generuje zanieczyszczeń do atmosfery, co oznacza, że jest urządzeniem ekologicznym, czyli w dzisiejszych czasach jak najbardziej pożądanym.

Autor: Aneta Wojtczak

przykładowe instalacje z wykorzystaniem pomp ciepła HP

Przeczytaj także:

pixel