Kotły pelletowe — ekologiczne urządzenie grzewcze godne uwagi

2023-01-10
Kotły pelletowe — ekologiczne urządzenie grzewcze godne uwagi
Kotły na pellet są od lat dostępne nie tylko w Europie. Pellet jako paliwo, jest przez wielu uważany za idealnego następcę gazu LPG oraz oleju opałowego. Doskonale zatem sprawdzi się w sytuacjach, w których właściciel budynku nie ma dostępu do gazu sieciowego lub ciepła systemowego. Popularność pelletu i kotłów, które go obsługują rośnie w czasie, kiedy ropa drożeje. Kiedy jej cena utrzymuje się na tym samym poziomie lub maleje, zainteresowanie tym rozwiązaniem spada. Warto jednak zapoznać się z kotłami pelletowymi, które można podłączyć do centralnego ogrzewania, ponieważ jest to rozwiązanie ekologiczne i stosunkowo ekonomiczne. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego jako marka przyjazna użytkownikowi, proponujemy wysokiej klasy urządzenia grzewcze.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak wygląda sprzedaż kotłów pelletowych w Polsce?
  2. Dlaczego warto stosować pellet do ogrzewania domu?
  3. Czym wśród innych urządzeń grzewczych wyróżniają się kotły na pellet?


pellet

Kotły pelletowe przez długi czas były wybierane przez kotły na ekogroszek. Tylko świadomi użytkownicy, którym zależało na ochronie środowiska naturalnego, decydowali się na to rozwiązanie. Pozornie zarówno ekogroszek, jak i pellet to granulaty, które można stosować w zautomatyzowanych i niewymagających dosypywania paliwa kotłach, jednak ekogroszek to nic innego, jak rozdrobniony węgiel. Pellet natomiast jest drzewnym produktem ekologicznym, który na świecie zaliczany jest do odnawialnych źródeł energii. Warto zatem zastanowić się nad tym rozwiązaniem. Zdając sobie z tego sprawę, proponujemy wysokiej klasy kotły pelletowe Viteco, które cieszą się wśród użytkowników ogromną popularnością.

Jak wygląda sprzedaż kotłów pelletowych w Polsce?

W Polsce do 1 stycznia 2022 roku sprzedaż kotłów pelletowych była umiarkowana. Dopiero z początkiem poprzedniego roku, kiedy z programu rządowego "Czyste Powietrze" zniknęła dopłata do kotłów na węgiel kopalny, nastąpił dynamiczny wzrost sprzedaży kotłów na pellet, które w wielu wypadkach były jedyna alternatywą dla nowoczesnych i promowanych pomp ciepła. Kotły pelletowe pozwoliły na stworzenie własnej, ekologicznej kotłowni, która jest nie tylko tańsza w zakupie, ale również nie potrzebuje do prawidłowej pracy energii elektrycznej.

Dynamiczny wzrost sprzedaży kotłów pelletowych niestety wyhamował, kiedy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Po 24 lutym 2022 roku pellet stał się paliwem trudno dostępnym i drogim, podobnie zresztą, jak inne źródła energii. Niestety pellet jako paliwo najmniej popularne na rynku, ucierpiał najbardziej. Dlatego też wiele osób zastanawia się nad tym, czy obecnie warto inwestować w pelletowe?

podajnik na na paliwo w kotle pelletowym

Czy kotły pelletowe Viteco to dobre rozwiązanie?

Jeśli stoisz właśnie przed wyborem systemu grzewczego i zastawiasz się, czy kotły pelletowe Viteco to w obecnej sytuacji dobre rozwiązanie, musisz pamiętać, że instalacja grzewcza jest tworzona na wiele lat (często nawet na 20 - 25 lat), dlatego warto rozważyć ekologiczny system grzewczy oparty na pellecie. Obecnie bowiem nie ma idealnego i ekonomicznego rozwiązania, które pozwoliłoby na ogrzanie domu i przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

Właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych są niejako skazani na ciepło, jakie oferowane jest przez daną wspólnotę mieszkaniową. Najczęściej pochodzi ono z ciepła systemowego lub kotła gazowego. W domach jednorodzinnych sytuacja wygląda zgoła inaczej. Tylko nieliczni mogą cieszyć się z przyłącza do ciepła systemowego. Większość właścicieli musi polegać na sobie i swoich instalacjach. Do tej pory najczęściej wybierano kotły gazowe lub węglowe. Obecnie jednak sytuacja wygląda inaczej.

Dlaczego warto stosować pellet do ogrzewania domu?

Pellet jest granulatem drzewnym, czyli paliwem ekologicznym, które powstaje z drzewnych odpadów. Nie dodaje się do niego dodatków chemicznych. Pellet jest paliwem bezpiecznym i certyfikowanym, który produkowany jest także w różnych częściach Polski. Dzięki temu nie trzeba importować go z różnych stron świata, choć do naszego kraju może także trafić granulat z Kanady czy USA.

Jako indywidualny posiadacz kotła na pellet właściciel domu jednorodzinnego nie jest związany z nikim umową na dostawę paliwa, co oznacza, że może je kupować w razie potrzeby i od różnych dostawców, zupełnie inaczej, niż ma to miejsce przy gazie czy prądzie.

zasada działania kotła pelletowego

Czym wśród innych urządzeń grzewczych wyróżniają się kotły na pellet?

Kotły pelletowe to rozwiązania jedno- lub dwufunkcyjne (np. kocioł pelletowy Viteco EG PELLET MICRO B), które są w stanie nie tylko ogrzać wnętrza, ale również przygotować ciepłą wodę użytkową. W kotłach tego rodzaju paliwo podawane jest automatycznie ze wbudowanego zasobnika do silosu. Cały proces spalania jest "czysty" i kontrolowany.

Kotły pelletowe stają się coraz popularniejsze, przez co ich produkcją zajmuje się coraz więcej firm, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Urządzenia grzewcze tego typu sprawdzają się na terenach, na których nie ma sieci gazowej, a sieć elektryczna nie należy do najnowszych.

Podsumowanie

Decydując się na kotły pelletowe, jeśli dostępne są także inne rozwiązania, warto przeanalizować wszystkie "za" i "przeciw". Warto tutaj wziąć pod uwagę jedynie rozwiązania konkurencyjne. Wiele osób twierdzi, że kotły na pellet nie są żadną nowością, ponieważ na rynku dostępne są kolejne generacje tych urządzeń. Dobrze jest mieć na uwadze, że dostępne obecnie rozwiązania, w tym kotły pelletowe Viteco, spełniają najwyższe europejskie wymagania, podobnie zresztą, jak dam granulat, który je zasila (większość dostępnego paliwa spełnia normę EN PLUS A1). Jeśli zatem zastanawiasz się, czy kotły pelletowe to rozwiązanie przyszłościowe, odpowiedź brzmi: TAK. Należy przy tym mieć na uwadze, że są dostępne od dawna i każdy inwestor może sobie na nie pozwolić.

Autor: Aneta Wojtczak

budowa kotła pelletowego

Przeczytaj także:

pixel